Kościół Ewangelicznych Chrześcijan – Zbór w Bydgoszczy
  • Strona główna
    • Nabożeństwa i spotkania
    • Kalendarz wydarzeń
    • Biuletyn informacyjny
    • Serwis zboru na Facebooku
    • Serwis zboru na Instagramie
    • Informacje o multimediach
    • Lista nagrań
    • Galeria
    • Kanał zboru na YouTube
    • Kontakt, siedziba i konto zboru
    • Pastor, Rada, Starsi Zboru
    • Wykaz służb
    • Uchwały zboru
    • Historia zboru
    • Kronika
    • Wyznanie wiary
    • Tłumaczenia
    • Teksty pieśni
    • Nauczanie/Teologia
    • Rozwinięcie nazwy
    • Historia kościoła
    • Statut
    • ___
    • Administracja strony
  • English

Kronika z lat 2009-2019

Wydarzenia z lat 2020-2025
Wydarzenia z lat 2009-19: 2019 VI-XII | 2019 V | 2019 III | 2018 | 2013 VI | 2011 XI | 2011 V | 2010 XI | 2010 V | 2009 X | 2009 I
Wydarzenia z lat 1948-2008

 

Kronika w trakcie uzupełniania.

 

2019 VI-XII

9 czerwca 2019 r. w zborze odbył się chrzest, zorganizowany wraz ze zborem KECh z Solca Kujawskiego. Tutaj fotografie z tego nabożeństwa.

6 sierpnia 2019 r. nasza seniorka Genowefa Muranty obchodziła okrągłe 80 urodziny. Życzenia i kwiaty otrzymała na nabożeństwie dwa dni wcześniej. Tutaj kilka zdjęć z uroczystości. (✝21.01.2022 r.)

11 sierpnia 2019 r. gościliśmy br. Jana Murantego, który usłużył Słowem Bożym, a także muzycznie wraz z żoną. Kilka ujęć z nabożeństwa tutaj.

6 października 2019 r. podczas corocznego Święta Dziękczynienia dziękowaliśmy Bogu za jego błogosławieństwa. Fotografie z tego uroczystego z nabożeństwa tutaj.

3 listopada 2019 r. muzycznie na nabożeństwie usłużył duet YeS z Ukrainy. Zdjęcia można znaleźć tutaj.

15 do 17 listopada 2019 r. gościliśmy br. Henryka Skrzypkowskiego z zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Chełmie. Brat usłużył trzykrotnie: w piątek małżeństwom, które zebrały się w Restauracji Tobiasz w Bydgoszczy w ramach Małżeńskiego Wieczoru Randkowego na bis, w sobotę na spotkaniu pn „Gorące krzesła”, gdzie odpowiadał na trudne pytania dotyczące wiary i doktryn teologicznych oraz na niedzielnym nabożeństwie. Fotografie z tych zgromadzeń dostępne są w kolejności: Wieczór randkowy, Gorące krzesło, nabożeństwo.

W listopadzie 2019 r. z funkcji pełniącego obowiązki pastora rezygnuje br. Piotr Borkowski. Tym samym główną osobą w tej roli zostaje pastor pomocniczy br. Sebastian Kalinowski.

15 grudnia 2019 r. na spotkaniu adwentowym gościliśmy, podobnie jak przed rokiem, br. Gabriela Kosętkę spod Gdańska. Usłużył on Słowem Bożym, a z rodziną również wokalno-instrumentalnie. Zobacz tutaj zdjęcia z tego spotkania. a także z przygotowań do niego.

 

2019 V

Konferencja w JanikowieReportaż i materiały z konferencji pt. „Przyjście Jezusa”

     17 i 18 maja 2019 r. w Janikowie koło Inowrocławia odbyła się konferencja pt. „Pierwsze i drugie przyjście Jezusa Chrystusa na tle żydowskim”. Wykładowcą był dr Arnold Fruchtenbaum. W ciągu 6 sesji wykładowych rozłożonych na piątkowe i sobotnie popołudnie oraz sobotnie przedpołudnie zostały omówione proroctwa dotyczące przyjścia Jezusa przed Izajaszem oraz Izajasza i Zachariasza. Kolejne wykłady dotyczyły podstaw drugiego przyjścia, a następnie tzw. Kampanii Armagedonu i rezultatów Armagedonu (okresu między jego końcem a wiecznym panowaniem Jezusa). Wszystkie informacje podparte były autorytetem Biblii, wraz z wyjaśnieniami związanymi z językami oryginalnymi w których ona powstawała oraz żydowskiego prawa i obyczajów. Na koniec sesji istniała możliwość zadawania pytań, na które brat dawał interesujące odpowiedzi.
     Wydarzenie organizowały zbory KECh w Janikowie oraz w Bydgoszczy. Zdjęcia z tego wydarzenia (oraz niedzielnego nabożeństwa z udziałem gościa w janikowskim zborze) zawiera nasza Galeria zdjęć (otwórz w nowym oknie). Dostępne są również nagrania video (5 z 6 sesji) pod linkami:
https://youtu.be/QlkWrDCkV6Q
https://youtu.be/77F2qhp5Gds
https://youtu.be/py16_N2IFyI
https://youtu.be/WYbNZqMOWNU
https://youtu.be/4NPAGeX6SCY
     
Ponadto udostępniony został konspekt z wykładów (który tak naprawdę w wielu miejscach jest szerszy niż sam przedstawiony materiał) w postaci pliku PDF – kliknij, aby pobrać plik (~8 MB).

Życiorys dra Arnolda Fruchtenbauma

       Arnold Fruchtenbaum urodził się w 1943 r. na Syberii, w Rosji, po tym, jak jego ojciec, Żyd – który po ucieczce przed Hitlerem do Polski został fałszywie oskarżony o to, że jest nazistowskim szpiegiem – został zwolniony z komunistycznego więzienia. Przy pomocy izraelskiego podziemia w 1947 r. rodzina Fruchtenbaum wydostała się przez Żelazną Kurtynę do Niemiec, gdzie znalazła się w brytyjskim obozie dla przesiedleńców. Tam właśnie Arnold został wyszkolony przez swego ojca w ortodoksyjnym judaizmie, po czym w 1951 r. rodzina wyemigrowała do Nowego Jorku. Jednak przed opuszczeniem obozu rodzina zaprzyjaźniła się z pastorem luterańskim. Ten kontakt doprowadził w końcu Arnolda i jego matkę do biura głównego Amerykańskiej Rady Misji wśród Żydów (American Board of Missions to the Jews, w skrócie AMBJ). Po upływie dalszych pięciu lat to spotkanie doprowadziło Arnolda w wieku 13 lat do zbawczego poznania Jezusa Mesjasza.
       Ojciec Arnolda mocno sprzeciwiał się wierzeniom syna, a kiedy w 1958 r. rodzina przeniosła się do Los Angeles, Arnoldowi zabroniono czytać Biblię, uczęszczać na spotkania chrześcijańskie lub spotykać się z ugrupowaniami żydowskich chrześcijan. Pomimo tych trudnych warunków Arnold robił wszystko, co tylko mógł, by podtrzymać kontakt z żydowskimi wierzącymi w Jezusa i chodzić z Panem.
       Po ukończeniu nauki Arnolda w liceum, ojciec zmusił go do opuszczenia domu, właśnie z powodu jego wiary. W 1962 r. rozpoczął studia uniwersyteckie w Shelton College w stanie New Jersey. Po przekazaniu go do Cedarville College w stanie Ohio, w 1966 r. Arnold osiągnął stopień magistra z zakresu języków hebrajskiego i greckiego. Następnie przeprowadził się do Izraela, gdzie studiował archeologię, historię starożytną, geografię historyczną oraz język hebrajski w Amerykańskim Instytucie Studiów nad Ziemią Świętą oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W tym czasie był świadkiem historycznej wojny sześciodniowej w 1967 r. Tego samego roku, tylko później, Arnold powrócił do Stanów Zjednoczonych, podejmując studia nad językiem hebrajskim i Starym Testamentem w Seminarium Teologicznym w Dallas (Dallas Theological Seminary). Rozpoczął też pracę misyjną w ramach ABMJ (obecnie Misja Ludu Wybranego – Chosen People Ministries).
       W 1968 r. Arnold ożenił się z Mary Ann Morrow, absolwentką Gordon College w stanie Massachusetts. Trzy lata później (w 1971 r.), uzyskał stopień magistra teologii na seminarium w Dallas. Później wraz z żoną przeprowadził się do Izraela, osiedlając się w Jerozolimie, by współpracować z miejscowym zborem oraz szkolić młodych wierzących Izraelczyków do chrześcijańskiej służby. Ich działalność na rzecz Chrystusa została dostrzeżona przez władze religijne w Jerozolimie, które w swojej złości przeciw małżeństwu Fruchtenbaum zdołały wywrzeć na tyle silną presję na przedstawicieli władzy, że zmuszono ich w 1973 r. do opuszczenia Izraela.
       W ciągu następnych dwóch lat Anrold służył w biurze głównym Amerykańskiej Rady Misji wśród Żydów (w stanie New Jersey) jako kaznodzieja oraz redaktor naczelny miesięcznika „The Chosen People” (Lud wybrany). W 1976 r. dołączył do personelu Fundacji Żydowskich Chrześcijan (The Christian Jew Foundation) jako zastępca dyrektora największej misji radiowej hebrajskich chrześcijan na świecie.
       Tego samego lata Arnold spotkał się z innymi osobami działającymi na polu misji wśród Żydów, by omówić problem braku uczniostwa oraz potrzebę podjęcia intensywnego szkolenia biblijnego i teologicznego dla żydowskich wierzących. Wówczas to zrodziły się pierwsze koncepcje leżące u podstaw Misji Ariela (Ariel Ministries). W grudniu 1977 r. po trwającej półtora roku modlitwie oraz dzięki dużej zachęcie ze strony jednomyślnie nastawionych żydowskich wierzących, Misja Ariela stała się rzeczywistością. Brat Arnold nadal usługuje jako dyrektor tej misji i jest bardzo poszukiwany jako mówca konferencyjny.
       Brat odbył wiele podróży po Europie, Izraelu i Stanach Zjednoczonych, zapoznając się przy tym bardzo dogłębnie z ruchem mesjanistycznym we wszystkich jego formach i zmaganiach. Po 13 latach badań naukowych ukończył pracę doktorską pt. Izraelologia: brakujące ogniwo w teologii systematycznej (Israelology – The Missing Link in Systematic Theology), za którą w 1989 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Nowojorskim. Dr Fruchtenbaum jest autorem licznych drukowanych publikacji oraz wielu nagranych studiów biblijnych, które budzą żywe zainteresowanie zarówno wśród Żydów, jak i pogan. Za ich pomocą dzieli się owocem swojego trudu – „Studiami Mesjańskimi”, które prowadzi wraz z innymi mówcami, podzielającymi jego wizję pozyskiwania ludu żydowskiego dla Mesjasza. Brat Arnold gościł kilkakrotnie w Polsce, wygłaszając wykłady m.in. w Warszawie, Białymstoku, Chełmie, Olsztynie, Ostródzie i w Palowicach. W języku polskim opublikowano w 2009 r. jego dzieło pt. „Jezus był Żydem” (Wydawnictwo: Drzewo Oliwne).

Źródło życiorysu: https://www.ariel.org/about/dr-fruchtenbaum

Zborowy wyjazd o Mielna

Od 24 do 26 maja 2019 r. znaczna część zboru wyjechała na integracyjny wyjazd do Mielna nad Bałtykiem. Pogoda dopisała, umożliwiając zarówno wspólne aktywności na terenie wynajętego ośrodka, jak również spacery nad morzem i pobliskim jeziorem. W sobotni wieczór społeczność odbyła się przy ognisku, gdzie można było posilić ciało kiełbaskami, a ducha – wspólnym wielbieniem Boga pieśniami.

Zestaw ujęć z tego dnia znajduje się tutaj.

 

2019 III

W marcu 2019 r. na pastora pomocniczego został wybrany br. Sebastian Kalinowski.

 

2018

Rok 2018 przyniósł zmiany we władzach zboru. Do kwietnia pastorem był br. Jan Tomczyk. Następnie od maja do końca października zbór funkcjonował bez pastora, a pracę organizowała kolektywnie Rada Zboru. 21 października 2018 r. na pełniącego obowiązki pastora wybrany został br. Piotr Borkowski. W trakcie roku do Rady Zboru dołączył również br. Leszek Kowalik, a odszedł z niej br. Piotr Małolepszy (✝ 23.08.2022 r.).

27 maja 2018 r. podczas nabożeństwa miało miejsce błogosławieństwo dzieci, a następnie wystąpił chór z Atlanty w Stanach Zjednoczonych. Fotografie z tego zgromadzenia można znaleźć tutaj.

16-17 czerwca 2018 r. gościliśmy br. Czesława Bassarę, który poprowadził konferencję biblijną na temat Księgi Jeremiasza. Zdjęcia z jednego z tych dni do obejrzenia tutaj.

24 czerwca 2018 r. odbył się chrzest z udziałem zboru KECh z Janikowa, a także błogosławieństwo dzieci. Fotografie z tego nabożeństwa znajdują się tutaj.

Od 8 do 14 lipca 2018 r. zbór organizował dzienny obóz młodzieżowy English Camp. Jego dyrektorem był br. Leszek Kowalik, a wśród uczestników znalazła się grupa osób ze Stanów Zjednoczonych.

16 września 2018 r. obchodziliśmy doroczne Święto Dziękczynienia. Słowem Bożym, a także wokalno-instrumentalnie usłużył br. Cezary Komisarz. Zobacz fotorelację z nabożeństwa.

21 października 2018 r. odbyło się podziękowanie za 45-letnią służbę pastora Jana Tomczyka i jego żony Krystyny. Brali w niej udział m.in. bracia z Rady Kościoła: br. Cezary Komisarz i br. Leon Dziadkowiec. Fotografie z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

16 grudnia spotkaliśmy się na tradycyjnej już „adwentówce”. Gościliśmy na niej br. Gabriela Kosętkę spod Gdańska, który usłużył Słowem Bożym, a z rodziną również wokalno-instrumentalnie. Zobacz tutaj zdjęcia z tego spotkania.

W trakcie roku do Pana odeszli: s. Regina Żarnowska (✝ 6.01.2018 r.), s. Władysława Trojanowicz (✝ 13.08.2018 r. w wieku 95 lat), br. Jan Urbaniak (✝ 30.08.2018 r. w wieku 71 lat) – długoletni pastor zboru w Inowrocławiu

 

2013 VI
Bydgoski Festival Gospel 

     W dniach 7-8 czerwca 2013 r. przy współpracy z lokalnymi zborami odbył się festiwal muzyki chrześcijańskiej. Gościliśmy chóry ze Stanów Zjednoczonych i Czech oraz lokalnych wykonawców. Większość występów odbyła się na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

Teatr Pantomimy „Dar” - musical pt. „Puzzle”Wykonawcami byli:

1. Richard Dietrich (jamajka reggae, rock),
2. Jason Harms Sextet (jazz),
3. Justin Feland (pop rock),
4. Jazz Orchestra,
5. Choir Betel University of Saint Paul/Minneapolis (występ w bydgoskiej Farze),
6. Chór „Nowa pieśń” z Czeskiego Cieszyna,
Chór „Nowa Pieśń” z Czeskiego Cieszyna7. Zespół „Regeneration" z Brianem Fentressem,
8. Kosmo&Pees; (polski hip–hop z Bydgoszczy),
9. Grupa „Betel” z Kościoła Zielonoświątkowego w Bydgoszczy,
10. Zespół „Deo Gloria” z Kościoła Chrześcijan Baptystów w Chojnicach,
11. Teatr Pantomimy „Dar”: musical „Puzzle”

 

Chór „Nowa Pieśń” z Czeskiego Cieszyna - niedzielny występ w zborze     Dodatkowo w niedzielę (9 czerwca) odbył się występ chóru „Nowa pieśń” z Czeskiego Cieszyna podczas niedzielnego nabożeństwa w naszym zborze. Goście przez ponad półtorej godziny służyli pieśnią i świadectwem.
     Wdzięczni jesteśmy naszemu Panu za to, że w ciągu trzech dni mogliśmy cieszyć się obfitością darów muzycznych i wokalnych prezentowanych przez wszystkich występujących. Chwała niech płynie również Bogu za wszystkich organizatorów, z Pastorem Janem Tomczykiem na czele. Mamy nadzieję, że będzie nam dane powtórzyć podobną imprezę w naszym mieście w przyszłości.
     Zdjęcia ze wszystkich wydarzeń (wykonane przez s. Barbarę Klaczyńską) można obejrzeć w Galerii – 7-8.06.2013 r., 9.06.2013 r. (otworzą się w nowym oknie).
     Patronat nad Bydgoskim Festivalem Gospel objęli:
     TVP BYDGOSZCZ, MIASTO BYDGOSZCZ, RADIOCHRZEŚCIJANIN.PL, EXPRESS BYDGOSKI

 

2011 XI

     6 listopada 2011 r. w trakcie niedzielnego nabożeństwa gościliśmy brata Józefa Stępnia z polskiego obozu Międzynarodowego Stowarzyszenia Gedeonitów.
     br. Józef Stępień (więcej zdjęć w Galerii - kliknij by przejść)Brat Józef po podzieleniu się świadectwem swojego nawrócenia przedstawił informacje na temat działalności prowadzonej przez stowarzyszenie na świecie i w Polsce. W barwny sposób opowiedział o sytuacjach, w których znaleźli się Gedeonici w trakcie swojej służby na świecie. Zaprezentował także świadectwa osób, które postanowiły iść za Jezusem po tym, jak trafiła do nich Biblia rozprowadzana przez członków stowarzyszenia. Ponieważ sam od wielu lat jest aktywnym członkiemi, dzielił się również przeżyciami z osobistych spotkań z ludźmi, którym przekazywał Słowo Boże.
     Pełne świadectwo br. Józefa Stępnia – pobierz plik .mp3 (rozmiar: ~13 MB, czas trwania: 35:49 min).
     Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów (The Gideons International) jest ewangeliczną organizacją zajmującą się dostarczaniem bezpłatnych Nowych Testamentów lub całych Biblii w językach narodowych przede wszystkim w szkołach, hotelach, zakładach karnych, placówkach służby zdrowia oraz służb mundurowych. Powstała pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, obecnie działa w ponad 170 krajach świata poprzez ponad 200 tysięcy członków. Przez ponad sto lat rozdystrybuowano ponad 1,6 miliarda Nowych Testamentów lub Biblii. Obecnie co sekundę na świecie rozprowadzane są ponad 2 kopie Bożego Słowa.
     W Polsce działa ponad pół tysiąca Gedeonitów zrzeszonych w 80 obozach. Rozprowadzany jest Nowy Testament i Psalmy (w jęz. polskim) oraz Biblia trójjęzyczna (polska, angielska i niemiecka). Wg stanu na maj 2010 r. rozdystrybuowano ponad 5,7 mln egzemplarzy Bożego Słowa.
     Więcej o Gedeonitach można przeczytać na stronie bydgoskiego obozu Gedeonitów na Facebooku.
     Osoby, które chcą zaangażować się lub wesprzeć tę służbę, mogą zgłosić się do brata Piotra Wojciechowskiego.

 

2011 V

„Ratuj wydanych na śmierć, a tych których się wiedzie na stracenia, zatrzymaj. Jeśli mówisz: Nie wiedzieliśmy, to Ten, który bada serca, przejrzy to. A Ten, który czuwa nad twoją duszą, wie o tym i odda każdemu według jego czynu" Prz 24,11-12

     Społeczność Chrześcijańska Fordon w Bydgoszczy oraz Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Zbór w Bydgoszczy w dniach 7 oraz 8 maja 2011 r. zorganizowały Warsztaty ewangelizacyjne pt. „Opowiedz światu o Jezusie”. W sobotę odbył się cykl pięciu wykładów oraz czas pytań i odpowiedzi prowadzonych przez brata Henryka Dedo z Fundacji „Głos Ewangelii”. Wśród poruszanych tematów znalazły się: • Ewangelizacja sposobem życia, • Modlitwa a dzielenie się Ewangelią, • Wyjaśnienie czy jest Dobra Nowina, • Trudne pytania potrzebują dobrych odpowiedzi, • Dzielenie się swoim przeżyciem. Założenie warsztatów brzmiało: Nie każdy chrześcijanin jest ewangelistą, ale każdy powinien być świadkiem Jezusa! Wydarzenie pozwoliło na poznanie praktycznych porad i pomysłów dotyczących ewangelizacji, stanowiło również dobry czas z innymi wierzącymi.

„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, aby wysłał robotników na żniwo swoje.” Łk 10,2

„I rzekł do nich Jezus: Pójdźcie za mną, a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi” Mk 1,17

 

2010 XI

Prześladowania Chrześcijan w XXI wieku

11 listopada 2010 r. w godzinach popołudniowych w naszym zborze odbyła się konferencja, której tematem były prześladowania chrześcijan w XXI wieku.

Głównym mówcą był ewangelista-misjonarz z Malezji br. Victor. Brat urodził się w rygorystycznej rodzinie muzułmańskiej. W wyniku nadprzyrodzonego objawienia zrozumiał, że prawdziwym Bogiem nie jest Allach, lecz Jezus. Obecnie głosi ewangelię wyznającym islam Malezyjczykom, za co w jego kraju grozi kara 2 lat więzienia. Jego motto życiowe to: Duch Święty uczy nas, byśmy czynili wolę Ojca pomimo niebezpieczeństwa i zła!

Konferencja składała się się z trzech sesji, których tematami były:

  • Prześladowania chrześcijan na świecie w 2010 roku – Maciej Wilkosz
  • Wiara w ogniu doświadczeń – kraje islamskie – br. Victor
  • Ogień Ducha Świętego, a ogień prześladowań – Boże powołanie w krajach islamskich – br. Victor

br. VictorNa zakończenie zaprezentowane zostały możliwości wsparcia prześladowanych oraz modlitwa za Prześladowany Kościół.

Konferencja została zorganizowana przez Kościół Ewangelicznych Chrześcijan - Zbór w Bydgoszczy oraz Głos Prześladowanych Chrześcijan.

♦♦♦

W ponad 50 krajach świata wierzący w Jezusa Chrystusa spotykają się z wrogością z powodu swoich przekonań. Stanowią oni łącznie około 250 milionów cierpiących z powodu swojej wiary w Boga Biblii. Wielu z nich doświadcza bardzo przykrych i bolesnych ataków ze strony współobywateli, a także ze strony władz państwowych lub religijnych kraju, w którym mieszkają. Dziesiątki tysięcy z nich jest uwięzionych pod sfabrykowanymi oskarżeniami. Niekiedy na wiele lat. Każdego roku tysiące ponosi najwyższą cenę za bycie wiernym swojemu Zbawcy Jezusowi, ginąc z rąk prześladowców.
Czy pamiętamy o prześladowanych braciach i siostrach w Chrystusie? Czy słyszymy ich cichy głos wołający o wsparcie i modlitwę?

 

2010 V

Kurs „Alfa”

Kurs Alfa - logoDruga edycja kursu

Od maja do lipca 2010 r. trwała się pierwsza edycja kursu Alfa.
Kolejna miała miejsce jesienią tego samego roku, a następnie w latach 2011-2015 odbyły się dwie standardowe i jedna specjalna edycja. 
Zdjęcia z nich znajdują się w naszej Galerii: edycje z 2010 r., edycja z 2013 r., edycja z 2015 r.
W przewidywalnej przyszłości nie są planowane w naszym zborze kolejne spotkania tego typu.
 
Czym jest Kurs Alfa - Odkrywanie chrześcijaństwa?

Kurs Alfa to otwarta dla każdego szansa poznania lub pogłębienia wiary chrześcijańskiej.

Jest to jedyny w swoim rodzaju kurs biblijny, którego zakres tematyczny dobrano w taki sposób, aby poruszał podstawowe prawdy wiary wspólne dla wszystkich wyznań. Dzięki temu odkładając na bok wszystkie sprawy drugorzędne kurs zawiera podstawowe, uniwersalne prawdy wiary chrześcijańskiej. Opiera się na 15 wykładach podejmujących kluczowe zagadnienia i dyskusje w grupach na temat wykładów i innych problemów nurtujących współczesny świat. Wierzymy, że prawd chrześcijańskich można uczyć się z przyjemnością, dlatego śmiech, humor oraz swobodna i przyjazna atmosfera są ważnymi elementami kursu. 

Każde spotkanie rozpoczyna się wspólnym posiłkiem, który jest świetną okazją do bliższego poznania się. Na kursie można słuchać, ale również pytać o wszystko i dyskutować. Alfa to miejsce, gdzie żadne pytanie nie jest zbyt naiwne czy niestosowne. Po każdym wykładzie uczestnicy mają sposobność spotkania się w małych grupach i tam przedyskutowania poszczególnych tematów.

Szukasz odpowiedzi?

Kurs Alfa jest dostępną dla każdego szansą na poznanie i pogłębienie wiary chrześcijańskiej. Składa się z dziesięciu inspirujących cotygodniowych spotkań utrzymanych w przyjaznej atmosferze. Już ponad 8 milionów osób na świecie wzięło udział w kursach Alfa odbywających się w kościołach, domach, szkołach, na uniwersytetach. Wielu z nich zapewnia, że było to przełomowe wydarzenie w życiu. W ciągu roku w Polsce prowadzonych było około 70 kursów Alfa w kościele katolickim i 20 w kościołach ewangelicznych.

Zapraszane są osoby, które nie znają dobrze Biblii, a są zainteresowane rozwojem duchowym i rozważaniami Biblii w miłej atmosferze przy luźnej dyskusji przy herbatce.

O kursach Alfa możesz przeczytać również na stronie polska.alpha.org.

Czym jest kurs Alfa?
  • Praktycznym wprowadzeniem do wiary chrześcijańskiej
  • Jest kursem opracowanych w kościele anglikańskim a dokładniej w parafii Św. Trójcy w Londynie dla osób spoza Kościoła oraz dla tych, którzy niedawno uwierzyli w Jezusa Chrystusa. Jednakże, praktycznie na kurs Alfa może przyjść każdy
Alfa – Alpha:
  • A – anyone can come – dla każdego
  • L – learning and laughter – nauka i śmiech
  • P – pasta – posiłek
  • H – help one another – wzajemna pomoc
  • A – ask anything – można zadać każde pytanie
Jak działa kurs Alfa?
  • Uroczysta kolacja
  • 10 tygodni + weekend wyjazdowy; na cotygodniowe spotkanie składa się:
    • posiłek
    • wykład
    • dyskusja w grupach
  • Uroczyste przyjęcie na zakończenie kursu
Tematyka każdej edycji:

Uroczysta kolacja:

0. Czy chrześcijaństwo jest nudne, nieprawdziwe i nieaktualne?

10 – tygodniowy kurs:

  1. Kim jest Jezus?
  2. Dlaczego Jezus umarł?
  3. Jak mogę mieć pewność co do swej wiary?
  4. Dlaczego i jak się modlić?
  5. Dlaczego i jak czytać Biblię?
    Wyjazd weekendowy:
    • Kim jest Duch Święty?
    • Co czyni Duch Święty
    • Jak zostać napełnionym Duchem Świętym?
    • Jak najlepiej przeżyć swoje życie?
  6. Jak przeciwstawiać się złu?
  7. Jak Bóg nas prowadzi?
  8. Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie?
  9. Czy Bóg dziś uzdrawia?
  10. A co z Kościołem?
Tematyka edycji specjalnej:

Rozważanie Ewangelii Marka.

 
 
Świadectwa uczestników

      Nie wiedziałam czego szukam. Ale głęboko odczuwałam w swoim życiu brak. Jak dotąd nie było w nim nigdy uświadomionego Boga. Uważałam się za ateistkę.
      Nie jestem głupim i próżnym człowiekiem. Moje życie wypełnione jest pracą, dążeniem do doskonalenia siebie dla dobra wspólnego. W tym dostrzegam sens i cel ludzkiego istnienia. Mam głębokie poczucie pokory wobec własnej ograniczoności i małości, ale i ogromną chęć poznania i zrozumienia. A jednak zawiodłam. Zawiodłam ja, zawiedli mnie ludzie, którzy chcieli mi w tym pomóc. Nie umiałam sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Nie umiałam sobie wybaczyć. Tyle trudu i cierpień. Szukałam więc dalej...
      Znalazłam na stronie internetowej wzmiankę o kursie Alfa. Bóg wkroczył do mojego życia w momencie, w którym bardzo tego potrzebowałam. Było to widomym znakiem Jego działania. I On niczego mi nie kazał, do niczego mnie nie zmuszał, o nic mnie nie oskarżał. Pokazał mi, że w mojej wędrówce nie muszę być sama. Tak samo jak inni ludzie uczestniczący w kursie, tak różni, a tak podobni w swym zmaganiu się ze złem i słabościami ludzkiej natury, potrzebuję wypełnić swe życie treścią pewną, niezmienną, trwałą, która ostałaby się w obliczu ludzkich upadków. Nie znalazłszy tego w człowieku, straciłam wiarę, straciłam swą drogę. Bo czuję, że ją mam, że ku czemuś ona prowadzi. Chciałabym, by mnie On poprowadził, nie usuwając wcale kamieni spod stóp, ale pokazując sens wysiłku włożonego w pokonywanie przeszkód i dążenie do celu. A to nie jest wcale łatwe dla człowieka, jeśli ma być prawdziwe i pełne. Chciałabym, by pomógł mi przemienić pustkę i jałowość tej drogi w godne i odpowiedzialne zadanie, ubogacające mnie i innych ludzi.
     Spotkanie z Bogiem, którego doświadczyłam na kursie Alfa, z Bogiem, którego nie pojmuję, zasiało ziarno, które może kiedyś wyda plon. Poszukiwanie to otwartość, to przygotowywanie miejsca na nowe zasiewy, które dają obietnicę żniw. Zawsze warto jest poszukiwać.

K.K.

♦♦♦ 

      Zacznę od tego, że jestem wierzącym chrześcijaninem od roku 1991. Mając w tym czasie 18 lat zostałem zaproszony przez kolegę Wojtka, (z którym mieszkałem w internacie) na spotkania młodzieżowe do Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Bydgoszczy. W zasadzie to poszedłem z ciekawości, aby zobaczyć kim są ci ludzie i czego nauczają. Widząc fascynację kolegi, który mi opowiedział, że się nawrócił na obozie chrześcijańskim i patrząc jaki to ma na niego wpływ tym bardziej zapragnąłem tam pójść, aby przekonać się co jest powodem tej jego radości. Kiedy dałem się już zaprosić na to spotkanie zobaczyłem w tych ludziach tyle radości, że byłem bardzo zdziwiony. Ich śpiew i modlitwa na głos własnymi słowami wywarły na mnie ogromne wrażenie. Nadal jednak nie rozumiałem co jest powodem, że są tak inni niż ja i wszystko co do tej pory znałem. Długo nie szukałem odpowiedzi. Już po kilku tygodniach uczęszczania na te spotkania zrozumiałem, że w Jezusie jest ich cała radość. Ja także zapragnąłem, aby Jezus stał się moim Panem i zaprosiłem Go do swojego życia. Na początku byłem zafascynowany czytaniem Biblii, społecznością i tym wszystkim co działo się w moim życiu, lecz przyszły na mnie trudne lata doświadczeń i trwały chyba z 5 lat od nawrócenia, co też skutkowało tym, że odszedłem od społeczności ludzi wierzących na 3 lata i były to chyba najtrudniejsze lata mojego życia. Wierzę, że modlitwa ludzi wierzących o mnie w tym czasie spowodowała, że Bóg przyprowadził mnie z powrotem do zboru ludzi wierzących, z którego odszedłem. Wracałem z drżeniem rąk i ze strachem w sercu, ale stopniowo wszystko to zaczynało odchodzić, kiedy skupiony w modlitwie karmiłem się Słowem Bożym. Zaangażowałem się w służbę pantomimy i uwielbienia. Wiele się zmieniło od mojego powrotu i dziękuję za to Bogu i tym, którzy modlili się o mnie. Jednakże w ostatnich dwóch latach zaniedbałem czytanie Słowa, modlitwę i zbyt dużo pracy zawodowej sprawiało, że miałem mało społeczności z braćmi i siostrami. Efektem tego było zaniedbanie służby w kościele i wszystko z tym związane. Obecnie uczęszczam na spotkania kursu Alfa, zaangażowałem się w służbę uwielbienia i nawet nie zauważyłem momentu, że nie tylko gram, ale i śpiewam dla Pana przez mikrofon, co przez wiele lat było dla mnie nie do przejścia. Zrozumiałem przez spotkania kursu Alfa jak ważna jest społeczność z innymi wierzącymi i jak ważne jest systematyczne karmienie się Bożym Słowem, a także modlitwa o siebie nawzajem. Pewne jest, że jak się nie trwa w Słowie Pana, to się usycha jak roślinka i wtedy życie wydaje się znaczenie trudniejsze. A dla tych, którzy nie wiedzą co to kurs Alfa i dla tych, którzy jeszcze nie poznali Pana Jezusa jest okazja na spotkaniach tego kursu, aby Go poznali i zaprosili do swojego serca i życia. :-)

Artur Bieluszewski 

 

„Chrześcijanie w kolorach Indii”

Od 13 do 16 maja 2010 r. gościliśmy grupę gości z Indii i Niemiec działających w Chrześcijańskiej Inicjatywie dla Indii (Christliche Initiative für Indien). Wśród przyjezdnych z Indii był brat Gideon Jacob, 7 dziewcząt z sierocińca prowadzonego przez brata (w którym łącznie przebywa około 90 dziewcząt), oraz kilkoro innych braci i sióstr z Indii i Niemiec.

Goście uczestniczyli w ewangelizacji, która organizowana była przez kilka ewangelikalnych społeczności w Bydgoszczy: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan (KECh), Społeczność Fordon Kościoła Ewangelicznego (SFKE), Kościół Zielonoświątkowy Zbór „Betel” (KZ), Kościół Chrześcijan Baptystów (KChB) oraz Centrum Chrześcijańskie „Dobra Nowina” (CChDN).

Chrześcijanie w kolorach Indii - nabożeństwo w zborze K.E.Ch.13 maja 2010 r. nabożeństwo powitalne odbyło się w zborze KECh przy ul. Czerwonego Krzyża Bydgoszczy. Zakończyło się ono wspólnym posiłkiem przy grillu.

14 maja 2010 r. społeczność poranna miała miejsce w zborze KChB przy ul. Pomorskiej w Bydgoszczy. Następnie w godzinach popołudniowych odbyła się misja na ulicy Mostowej oraz Gdańskiej w Bydgoszczy. Dzień zakończył się społecznością ewangelizacyjną w zborze KECh.

15 maja 2010 r. społeczność poranna miała miejsce w CChDN przy ul. Chemicznej w Bydgoszczy.

Chrześcijanie w kolorach Indii - ewangelizacja uliczna

Godziny popołudniowe również wypełniła ewangelizacja uliczna. Wieczorne nabożeństwo natomiast odbyło się w zborze KZ przy ul. Janikowskiej w Bydgoszczy.

16 maja 2010 r. goście uczestniczyli w nabożeństwie w placówce zboru KECh w Janikowie. Krótkie video z tego miejsca tutaj.

Goście urzekli nas swoją żywiołowością i kolorytem, jakże odmiennym od europejskich zwyczajów. Zaprezentowali elementy swojej kultury, w tym muzykę (m.in. na żywo wykonywaną na cytrze) i taniec. Dzielili się świadectwami, a brat Jacob bogatym zwiastowaniem.

Zdjęcia z tego wydarzenia, wykonane przez br. Krzyszofa Krause ze zboru Kościoła Zielonoświątkowego, można znaleźć w Galerii – otwórz w nowym oknie.

O problemach, z którymi spotkaliśmy się w czasie ewangelizacji można przeczytać w artykule z Gazety Wyborczej pt. „Protestanci chcą równości” (pobierz w postaci pliku PDF, źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, 17.06.2010, str. 2).

2009 X

W dniach 17-18 października 2009 r. w naszym zborze odbyła się konferencja pt. „Czy Kościół odpowiada za naród żydowski?”

Głównym prelegentem był brat Kazimierz Barczuk, który przypomniał nam, że naród izraelski jest źrenicą oka Bożego (Za 2,12). Bóg wzywa nas byśmy identyfikowali się z jego ludem (Rz 11,16-18). Pan ma szczególny plan dla swojego narodu, który jeszcze nie został w całości zrealizowany. Również my, jako Kościół, też mamy swoje zadanie. Powinniśmy prosić o pokój dla Jerozolimy, gdyż prawdziwy pokój wiąże się z przyobiecanym Żydom i chrześcijanom ponownym przyjściem Mesjasza. Apostoł Paweł mówi, że mamy pobudzać lud Izraela do współzawodnictwa w drodze do zbawienia (Rz 11,11) i ogłaszać mu zbawienie (Rz 1,16).

Brat z Gliwic podzielił się z nami informacjami na temat współczesnej historii Izraela oraz zaprezentował film pt. „Wbrew wszelkim wrogom” o współczesnych cudach dotyczących powstania państwa Izrael. Brat Henryk Dedo z Fundacji „Głos Ewangelii” przedstawił zaangażowanie Fundacji w służbę na rzecz narodu wybranego. Wieczorem, w sobotę, odbył się spektakl siostry Doroty Herok z Cieszyna pt. „Ziemia obiecana”. W naszej pamięci oraz w naszych sercach na pewno pozostały słowa Pana: „Proście o pokój dla Jerozolimy” (Ps 122,6-9), „Błogosławcie mój lud”. Zrozumieliśmy jak ważną rzeczą jest modlitwa wstawiennicza za wybrany naród.

W konferencji uczestniczyło w sobotę około 100 osób, natomiast w niedzielę około 150 osób.

W artykule Lista nagrań znajdują się wszystkie wykłady z konferencji w postaci plików audio do pobrania (otwórz w nowym oknie).

Pełen zapis filmowy konferencji (na dwóch płytach DVD) został wydany przez Fundację „Głos Ewangelii”. Można było go nabyć w internetowym sklepie fundacji (otwórz w nowym oknie).

W galerii znaleźć można zdjęcia z konferencji (otwórz w nowym oknie).

Tematy do modlitwy:

  • wstawiajmy się nieustannie przed obliczem bożym za Izraelem w ich ziemi oraz w diasporze i prośmy o ich zbawienie (Rz 10,1),
  • wstawiajmy się za Izraelem i błogosławmy boży lud,
  • módlmy się by antysemityzm został zastąpiony miłością do narodu żydowskiego.

Szczegółowe tematy poszczególnych wykładów:

  1. Kazimierz Barczuk – „Błogosławcie mój lud” 1 Moj 12,3
  2. Kazimierz Barczuk – „Identyfikujcie się z moim ludem” Rz 11,16-18
  3. Kazimierz Barczuk – „Pobudzajcie mój lud do współzawodnictwa” Rz 11,11
  4. Kazimierz Barczuk – „Módlcie się o mój lud” Iz 62,6-7
  5. Kazimierz Barczuk – „Ogłaszajcie zbawienie mojemu ludowi” Rz 1,16
  6. Jacek Szeliga – „Bóg w nowożytnej historii Izraela” cz. I
  7. Jacek Szeliga – „Bóg w nowożytnej historii Izraela” cz. II

 

2009 I

Już tradycyjnie Europejski Alians Ewangeliczny (Kościół Ewangelicznych Chrześcijan wystąpił z niego w 2020 r.) zaprasza na wspólny Tydzień Modlitwy, który tym razem wypadnie 13-20 stycznia 2019 r. Chrześcijanie w Europie zostaną zaproszeni do modlitewnej refleksji zatytułowanej „Jedność w różnorodności”, która została przygotowana przez Aliansy Ewangeliczne Portugalii i Hiszpanii.

Każdy kto wierzy w Jezusa jest Bożym dzieckiem. Wszyscy chcemy naśladować przykład Jezusa i apostołów, a nasz sposób życia jest odzwierciedleniem księgi, w zgodzie z którą żyjemy. Niech Bóg pomaga nam rozpoznawać naszą jedność w Chrystusie, przy równoczesnym zachowaniu wzbogacającej nas różnorodności, by Boża chwała była tym większa, a światło ewangelii dotarło do najdalszych zakątków naszego ukochanego świata.

Podczas tego tygodnia wspólnej modlitwy zobaczymy jedność Kościoła Chrystusa pośród jego różnorodności. Czwarty rozdział Listu do Efezjan pomaga nam zrozumieć, co stanowi naszą wspólną podstawę jako Kościoła. Podczas tego Tygodnia Modlitwy będziemy przypominać sobie osiem prawd, które stanowią podwaliny naszej jedności jako Kościoła Chrystusa: 1. Jedność w miłości, 2. Jedność w Duchu, 3. Jedność wiary (wyznania), 4. Jedność w chrzcie, 5. Jedność w jednym ciele, 6. Jedność misji, 7. Jedność wizji, 8. Jedność w Chrystusie.

Niech jedność panuje nas różnorodnością i niech będzie widoczna w Bożym Kościele w Europie i na całym świecie!

Więcej informacji wraz z planami modlitwy na poszczególne dni zawiera PDF (pobierz).

Powyższe informacje oraz PDF pochodzą ze stron Aliansu Ewangelicznego.

 

Wydarzenia z lat: 2020-2023, 1948-2008

Kronika z lat 2020-2025

Wydarzenia z lat 2020-25:
2025 I | 2024 XI | 2024 X | 2024 V | 2024 I | 2023 VI | 2023 IV | 2023 III | 2023 II | 2023 I | 2022 XII | 2022 X-XI | 2022 VI-IX | 2022 I-V
Wydarzenia z lat: 2009-2019 | 1948-2008

 

Kilka słów o kronice: Zawiera ona opisy niektórych znaczniejszych epizodów z życia zboru, najczęściej wraz z odnośnikami do konkretnej kategorii zdjęć w Galerii. Pewne wydarzenia nie posiadają tak dokładnych relacji, lecz istnieje do nich tylko dokumentacja fotograficzna. Naturalnym uzupełnieniem kroniki jest zatem wspomniana Galeria (w sekcji Multimedia).

Kronika w trakcie uzupełniania.

 

2025 I

Tydzień Modlitwy KECh 2025 r.

Rada Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan przygotowała tematy do modlitwy w pierwszym pełnym tygodniu roku, zachęcając wszystkie zbory i ich członków do modlitwy o siebie nawzajem. Hasło tygodnia to „Jedni drugich brzemiona noście” Gal 6,2. Szczegółowe opracowanie jest dostępne w formie pliku .pdf (kliknij tutaj, żeby pobrać).

2024 XI

Konferencja dla małżeństw (Nie)złe emocje

9 i 10 listopada 2024 r. odbyła się konferencja dla małżeństw, której temat stanowiły emocje w związku małżeńskim i ich właściwe umiejscowienie na podstawie Pisma Świętego. Głównym wykładowcą był br. Jonasz Małkiewicz wraz z żoną Sabiną, starszy zboru Kościoła Wolnych Chrześcijan w Brzeszczach. W sobotę wygłosił dwa wykłady ogólne oraz przeprowadził dwa warsztaty dla mężczyzn, zaś w niedzielę – kazanie. Jego żona uzupełniała wykłady, a także przeprowadziła warsztaty dla kobiet. Uwielbienie poprowadzili br. Paweł Lemański, wraz żoną  i Noemi, muzycy m.in. zespołu Pathlife, z Kościoła Zielonoświątkowego z Jastrzębia Zdroju. Wszystkie punkty programu przedstawiał jako prowadzący br. Piotr Rokitnicki (również obecny z żoną). Kulminację pierwszego dnia stanowił wieczór uwielbienia połączony z romantyczną randką. Całość zakończyła w niedzielę sesja pytań i odpowiedzi, w których uczestniczyło kilka wybranych małżeństw. W wydarzeniu wzięło udział około 70 osób. Patronat medialny objęli portal Weekendowa Bydgoszcz oraz TVP3 Bydgoszcz.

2024 X

Nowy członek zborowej rodziny

22.10.2024 r. (we wto­rek) sze­ro­ko ro­zu­mia­na zbo­ro­wa ro­dzi­na po­więk­szy­ła się o no­we­go człon­ka. Na świat przy­szedł (ko­lej­ny) syn br. Da­wi­da i s. Da­rii Cichockich – Szy­mon. Ro­dzi­com gra­tu­lu­je­my i ży­czy­my wie­lu sił oraz mą­dro­ści w pro­wa­dze­niu dziec­ka Bo­ży­mi dro­ga­mi. 

2024 V

Ogólnopolski zlot młodzieżowy – Zlotowisko „eMOCje” 31.05-2.06.2024 r.

Bycie na­sto­lat­kiem to praw­do­po­dob­nie naj­trud­niej­szy okres w życiu. Na każ­dym kroku po­ja­wia­ją się nowe py­ta­nia i wyz­wa­nia. Niektórzy czują się przy­tło­czeni, sfrustrowani, inni tłu­mią swo­je emoc­je i boją się mo­men­tu, kiedy wy­buch­ną. Na zlotowisku uczestnicy mogli zobaczyć, że każdy(a) prze­żywa róż­nego ro­dzaju emocje, z którymi nie zawsze sobie radzi. Pod­czas wy­kła­dów dowiedzieć się, co Bóg myśli o człowieku, jego we­wnętrz­nych zma­ganiach i rozwiązaniach. Celem jest doświadczenie Bożej MOCy!
 
Mówcy: br. Jonasz Małkiewicz (główny; koordynator misji wśród młodego pokolenia PROJEKT G5.1 z ramienia Kościoła Wolnych Chrześcijan w Polsce, Starszy Chrześcijańskiej Społeczności SYLOE w Brzeszczach i członek Międzynarodowej Konferencji Braci ds. Misji (IBCM) Europe), br. Samuel Skrzypkowski (pastor misyjny zakładający zbór Kościoła Baptystów „Logos” w Bydgoszczy, asystent w Katedrze Teologii Systematycznej w Wyższym Baptystycznym Seminarium Teologicznym, absolwent WBST i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej), br. Daniel Perlikowski (lider młodzieżowy i starszy zboru KECh w Bydgoszczy).
 
Prowadzący (MC): br. Mateusz Nowacki – lider młodzieżowy w Kościele Chrześcijan Baptystów w Gdyni, starszy zboru oraz pastor młodzieżowy, wychowawca i kierownik obozów młodzieżowych oraz dziecięcych.
 
Uwielbienie: Pathlife – zespół z Bielska-Białej wykonujący chrześcijańską muzykę w stylistyce pop-rockowej, zdobywca pierwszej nagrody na  Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Glory” we Wrocławiu.
 
Patroni medialni:
○ Polskie Radio PiK – strona patronatu,
○ TVP3 Bydgoszcz – strona patronatu,
○ Radio Chrześcijanin – strona patronatu.
 
Odeszła do Pana
 
Krystyna Iwicka
21.05.2024 r. ziemski bieg zakończyła nasza siostra Krystyna Iwicka. Pożegnaliśmy ją na uroczystości pogrzebowej 25.05.2024 r. na Cmentarzu Komunalnym na ul. Wiślanej 22 w Bydgoszczy.
 

 

2024 I

Tydzień Modlitwy

Rada Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w RP przygotowała tematy do modlitwy tegorocznego Tygodnia Modlitwy, w którym uczestniczyły zbory w całym kraju. Trwa on od 7 do 13 stycznia 2024 r. Zagadnienia wraz z krótkimi rozważaniami zebrane są w poniższym opracowaniu:

Pobierz biuletyn modlitewny (plik .pdf)

Otwarcie plików .pdf aktualnie umożliwiają domyślne aplikacje zainstalowane na komputerach i urządzeniach mobilnych. Na komputerach są to np. Microsoft Edge, Adobe Reader, Fox PDF Reader.

Życzenia od kobiet dla kobiet

2023 VI

Piknik zborowy

W pierwszej dekadzie czerwca br. nasz zbór spędził sobotę w plenerze – na wiosennym pikniku na kempingu w Janowie (na północy Bydgoszczy). Pogoda dopisała idealnie, gdyż temperatura osiągała letnie wartości, a jednocześnie było mniej upalnie niż w niektóre z poprzedzających dni w tym czasie. Dzień pełen atrakcji składał się z wycieczki na tzw. Dziką plażę, meczów siatkówki, zabaw dla dzieci (w Wiosce indiańskiej), a też całych rodzin. Wiele osób korzystało z bliskości Brdy i zażyło kąpieli, inne pływały kajakami lub się opalały. Mogliśmy posilać się grilowanymi smakołykami przygotowywanymi przez br. Arkadiusza Jastrzębskiego i mnóstwem innych potraw dostarczonych przez licznych zborowników. Dzień najwytrwalsi zakończyli ogniskiem, podczas którego mieliśmy możliwość uwielbiania Boga (chociaż wcześniej też miało to miejsce). W spotkaniu poza zborownikami i sympatykami wzięli również udział bracia i siostry z innych części kraju. Towarzyszyły nam oprócz piesków również… króliki. Bogu niech będą dzięki za br. Sławomira Wydziałkowskiego, jako głównego organizatora, ale też mnóstwo innych osób, które w różny sposób dołożyły swych starań, aby to miłe wydarzenie się odbyło. (DJ)

Fotografie z tego dnia znaleźć można tutaj.

 

2023 IV

Międzynarodowy konkurs biblijny w Zgierzu

Przygotowaniem do quizu były spotkania online w małych grupkach sześcioosobowych, w którym rozważaliśmy List do Galacjan i przygotowywaliśmy się do wzięcia udziału w konkursie. 15 kwietnia br. odbywał się quiz międzynarodowy w Centrum Młodzieżowym w Zgierzu i brała w nim udział dwójka reprezentantów naszej  młodzieży. Kilka grup z różnych narodowości między innymi 2 grupy z Polski, 2 grupy z Litwy, grupa ukraińska i grupa anglojęzyczna brały udział w quizie. Drużyny konkurowały ze sobą na temat wiedzy o Liście do Galacjan. Quiz wygrała drużyna z Litwy, ale Polska zajęła 2 miejsce w bardzo emocjonujących ostatnich meczach. Myślę, że bardzo budujące było wspólne  rozważanie i pogłębianie swojej wiedzy na temat Listu do Galacjan, za każdym razem odkrywaliśmy coś nowego podczas wspólnego czytania. (JW)

Zdjęcia z tej rywalizacji, pochodzące z zasobów Word of Life, znaleźć można tutaj.

Wybory władz zboru

Podczas Nadzwyczajnego Ogólnego Zebrania Członków Zboru 23 kwietnia 2023 r. został dokonany wybór braci Sebastiana Kalinowskiego na pastora oraz Daniela Perlikowskiego na pastora pomocniczego.
Do Rady Zboru weszli również bracia: Leszek Kowalik, Ryszard Moryksiewicz, Andrzej Wiśniewski, Piotr Wojciechowski oraz Marcin Wojciechowski.
Starszymi z kolei zostali: Sebastian Kalinowski, Daniel Perlikowski, Leszek Kowalik, Ryszard Moryksiewicz oraz Piotr Wojciechowski.
Do Komisji Kontrolującej wybrano brata Daniela Jabłońskiego oraz siostry: Marzenę Wydziałkowską i Katarzynę Bronsart.
Jeszcze w tym roku planowane jest jesienne zebranie, na którym zostaną wybrani diakoni i diakonisy. (DJ)

 

2023 III

Pożegnanie s. Jadwigi Jabłońskiej

W marcu na spotkanie z Panem Jezusem odeszła nasza siostra Jadwiga Jabłońska (z domu Dębosz), przeżywszy 82 lata (6.09.1940 r. – 5.03.2023 r.). Pożegnaliśmy ją na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy 11.03.2023 r. Uroczystość poprowadził pastor pomocniczy br. Sebastian Kalinowski, wokalno-instrumentalnie usłużyła s. Lidia i br. Piotr Wojciechowscy. Słowem przy grobie podzielił się były pastor zboru br. Jan Tomczyk, wzywając za Mojżeszem z Psalmu 90., aby wszyscy synowie ludzcy wrócili do Boga, który wszystko stworzył i wszystkim kieruje. (DJ)

Zdjęcia z tej uroczystości znajdują się tutaj.

 

2023 II

Spotkanie braterskie

Męska część zboru zebrała się w sobotni słoneczny poranek 18 lutego 2023 r. na pierwszym w tym roku spotkaniu braterskim. Słowem, a tak naprawdę streszczeniem z konferencji w której uczestniczył, podzielił się br. Daniel Perlikowski. Jej tematem było przywództwo, czyli bycie liderem w różnych kontekstach. Br. Daniel prowadzi w naszym zborze grupę młodzieżową, ale tak naprawdę bracia pełnią funkcję przywódcy w różnych miejscach – w rodzinie, nieraz miejscu pracy, więc jest to temat szeroki. Istotne jest rozumienie go całościowo, czyli nie tylko jako pełnione stanowisko (np. w zborze), ale także budowanie relacji, czynienie uczniami, a później także współpracownikami czy  następcami. Bracia omawiali również sprawy związane z nadchodzącym Ogólnym Zebraniem Członków Zboru planowanym na marzec. (DJ)

Wizyta siostry z miasta Стрий (Stryj) w Ukrainie

19 lutego 2023 r. nasz zbór odwiedziła siostra z Ukrainy z zaprzyjaźnionego zboru w mieście Стрий (Stryj) w obwodzie lwowskim w Ukrainie, do którego nasz zbór skierował dwa transporty z pomocą. Nasza gościni dziękowała za okazane serce, a jednocześnie szczegółowo opowiadała o działaniach jej społeczności tam na miejscu w sytuacji cały czas trwającego zbrojnego konfliktu. Całość relacji można znaleźć w nagraniu nabożeństwa na naszym kanale na YouTube – odsyłacz na jej początek.

Więcej zdjęć z wydarzenia znaleźć można w naszej Galerii – otwórz.

Siostra pozostawiła także album dokumentujący wspomniane aktywności zboru. Jest on dostępny również w wersji elektronicznej wraz z tłumaczeniami tutaj. (DJ)

Spotkanie studium biblijnego połączone z młodzieżowym

Nietypowy format miało ostatnie w lutym spotkanie piątkowe. Tym razem przypadało studium biblijne, ale jego uczestnikami oprócz dorosłej części naszego zboru była również grupa młodzieżowa. Spotkanie prowadził br. Daniel Perlikowski, poruszając temat bycia ubogim w duchu i tego, co to tak naprawdę oznacza. Studiowaliśmy różne fragmenty Pisma Świętego, wymieniając się wnioskami, refleksjami i przemyśleniami. Do dyskusji zostali włączeni niemal wszyscy uczestnicy, a w efekcie powstało – można powiedzieć – autorskie zestawienie cech chrześcijanina, który naśladując Pana Jezusa pragnie dążyć do Bożego Królestwa drogą pokory i ofiarnej miłości (uwiecznione na zdjęciu tutaj). To interesujące spotkanie nie było ostatnim tego typu, więc do uczestnictwa w kolejnym, jak i wszelkich innych naszych zgromadzeniach, zapraszamy naszych Braci i Siostry oraz każdą Sympatyczkę i Sympatyka. (DJ)

Fotografie z tego zgromadzenia można znaleźć w Galerii tutaj.

 

2023 I

Konferencja pt. „Nie zgub swojego dziecka w sieci”

21.01.2023 r. odbyła się konferencja/warsztaty pt. „Nie zgub swojego dziecka w sieci (czyli internet w życiu młodego pokolenia i co rodzic może z tym zrobić)”. W programie znalazły się: 1. Wprowadzenie: definicja pojęć, etapy rozwojowe w życiu dziecka i specyfika podatności na uzależnienia. 2. Zjawiska pozytywne i zachowania niebezpieczne w Internecie, które mają największy wpływ na dzieci i młodzież. Przykłady z badań z 2021-22 r. po nauczaniu online. 3. Działania i postawy rodzicielskie chroniące dziecko. Zasada 3xR. 4. Warsztat: Pornografia w sieci – mądra rozmowa z dzieckiem. 6. Pytania i odpowiedzi – dyskusja. (DJ)
Prowadziła ją mgr inż. Magdalena Adamiec, mama piątki dzieci, nauczycielka w Szkole Podstawowej i Liceum „Samuel” w Warszawie, programistka z wieloletnim stażem. Wydarzenie zostało zorganizowane poza naszym zborem przez Kościół Baptystów Logos w Bydgoszczy oraz Misję Pokoleń. (DJ)

Pożegnanie s. Emilii Jastrzębskiej

Swojego ziemskiego żywota dokonała nasza siostra Emilia Jastrzębska (19.05.1931 r. – 24.01.2023 r.). Nasza Droga przez wiele dziesięcioleci była błogosławieństwem dla zboru i nawet w ostatnich latach, kiedy już nie mogła uczestniczyć w regularnych spotkaniach, wciąż o kościele pamiętała, a co najważniejsze – kroczyła z Panem do samego końca. Pożegnaliśmy ją podczas pogrzebu 27.01.2023 r. na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. Wokalnie i instrumentalnie usłużyła s. Lidia i br. Piotr  Wojciechowscy, a wspomnieniami babci dzielili się wnukowie naszej Umiłowanej. Uroczystość prowadził br. Sebastian Kalinowski, nad grobem pytając zebranych: „Czy i ciebie Jezus zawoła po imieniu, tak jak zmarłego Łazarza, gdy będzie wskrzeszać wszystkich umarłych?”. (DJ)

Więcej fotografii z wydarzenia znaleźć można w naszej Galerii – otwórz.

 

2022 XII

Wizyta braci i sióstr ze Zgierza

3-4 grudnia 2022 r. gościliśmy braci i siostry z Ośrodka Chrześcijańskiego „Word of Life”. Uczestniczyli oni niemal we wszystkich rodzajach naszych spotkań. W sobotę różne osoby brali udział w zgromadzeniach (kolejno) mężczyzn, młodzieży i kobiet. W niedzielę swoimi darami dzielili się na nabożeństwie. Spotkania sobotnie zostały uwiecznione w formie cyfrowych obrazów dostępnych: braterskie, młodzieżowe, siostrzane.

Quiz biblijny dla młodzieży w Zgierzu

W dniach 9-10 grudnia 2022 r. jako młodzieżówka pojechaliśmy na quiz biblijny organizowany w Zgierzu, w centrum młodzieżowym Word Of Life. Quiz polegał na tym, że młodzież z całej Polski w młodzieżówkach ze swoich miast tworzyła drużynę i rywalizowała ze sobą w taki sposób, że dwie drużyny siedziały naprzeciwko siebie i jak najszybciej musiały odpowiadać na pytania z zakresu 18 wersetów na pamięć i pięciu lekcji przekazanych przez organizatorów. Głównym tematem lekcji i wersetów był „Bóg, Ojciec, Biblia”. Był to drugi raz, kiedy nasza młodzież wzięła udział w takim wydarzeniu i była to fajna motywacja do nauki ważnych wersetów na pamięć. W tym roku zauważyliśmy duży progres w porównaniu do zeszłego. Przygotowywaliśmy się 2 miesiące do tego wydarzenia, był to cały dzień zmagań i towarzyszyło nam dużo stresu, ale też super się bawiliśmy mogąc spotkać się i rywalizować z młodzieżą z całej Polski. (JW)

Więcej zdjęć z wydarzenia znaleźć można w naszej Galerii – otwórz.

Spotkanie adwentowe

W połowie grudnia 2022 r. zebraliśmy się na tradycyjnym spotkaniu adwentowym. Podczas kilkugodzinnego zgromadzenia posilaliśmy się Bożym słowem wygłoszonym przez br. Sebastiana Kalinowskiego, uwielbialiśmy Zbawiciela pieśniami i kolędami, spożywaliśmy dary którego od Niego mamy, a także wiele czasu spędziliśmy na indywidualnych rozmowach. Wysłuchaliśmy także występu wokalnego dzieci oraz instrumentalnego br. Jerzego Hasa, jak również modliliśmy się i dziękowaliśmy za wszystkich naszych seniorów. Br. Daniel Perlikowski przedstawił też relację z wyjazdu do Ukrainy z kolejnym transportem darów zebranych w naszym zborze. W uwielbieniu prowadziły nas dwie grupy z akompaniamentem br. Łukasza Kiciaka oraz s. Lidii Wojciechowskiej. Nie zabrakło także podarunków wręczonych seniorom, dzieciom, a wszystkie rodziny otrzymały zborowy kalendarz. (DJ)

Więcej zdjęć z wydarzenia znaleźć można w naszej Galerii – otwórz.

 

2022 X-XI

Święto Dziękczynienia

2 października 2022 r. obchodziliśmy Święto Dziękczynienia. Oprócz wspólnego uwielbiania Boga pieśniami i modlitwami, mieliśmy też możliwość wysłuchać usługi dzieci. Słowem Bożym dzielił się pastor pomocniczy br. Sebastian Kalinowski, zwracając między innymi uwagę na to, że naszą wdzięczność winniśmy okazywać nie tylko za dobre rzeczy, ale również za trudne doświadczenia. Nabożeństwo zakończyła modlitwa o jednego z naszych najstarszych seniorów, br. Stefana Jabłońskiego i jego żonę. Po części oficjalnej, kontynuowaliśmy nasze spotkanie podczas uczty Agape.

Zdjęcia z tego uroczystego nabożeństwa tutaj.

 

 

Spotkanie braterskie

22 października 2022 r. miało miejsce kolejne w tym roku spotkanie przeznaczone dla braci. Tym razem, z powodów organizacyjnych przedstawiciele płci męskiej wylądowali w podziemiach budynku zborowego, gdzie jednak w ciepłej – dosłownie i w przenośni – atmosferze mogli pochylić się nad Bożym słowem. Wiodącym tematem była jedność chrześcijańska i ustalenie, kogo Boże dziecko może nazywać swoim bratem oraz z kim i w jakim celu się spotykać w imię jedności. Po dyskusji o sprawach duchowych, znalazł się również czas na poruszenie spraw administracyjnych, przedstawienie propozycji i uwag. Kolejne zebranie planowane jest jeszcze przed końcem roku.

Kilka fotografii ze spotkania do objerzenia tutaj.

Spotkanie dla kobiet („babeczkowe”)

Z wielką radością, po dłuższej przerwie wakacyjnej 22 października 2022 r. odbyło się spotkanie „babeczkowe”. Siostra Maria i Milena podzieliły się swoimi świadectwami. Miałyśmy też piękny czas na modlitwę, uwielbienie Pana Boga pieśniami i czas wspólnych rozmów. Nie zabrakło oczywiście też pysznych słodkości. Dla mnie był to szczególny dzień – jej urodzin i cudna niespodzianka: tort i prezent. (Iwona Muranty)

Zdjęcia z tego spotkania oczywiście też można zobaczyć tutaj.

Wieczór uwielbienia

„Wysławiajcie PANA na harfie, śpiewajcie mu przy cytrze i z instrumentem o dziesięciu strunach. Śpiewajcie mu nową pieśń, pięknie i głośno mu grajcie.” Ps 33,2-3
Za nami wieczór uwielbienia! Pełny pięknych pieśni wychwalających Naszego Pana, świadectw Bożego działania i modlitw płynących prosto z serca. Chwała Mu.
W trwającym ponad 3 godziny spotkaniu, które odbyło się w 28 października, usłużyły cztery grupy z naszego zboru (reprezentujący niemal wszystkie grupy wiekowe) oraz zespół uwielbienia z Kościoła Droga z Inowrocławia (należącego do Chrześcijańskiej Wspólnoty Ewangelicznej), a także młodzieżowa grupa z Kościoła Zielonoświątkowego ze Starogardu Gdańskiego. Krótkim rozważaniem Słowa Bożego podzielił się br. Sławomir Ciesiółka z Inowrocławia, a świadectwem – s. Justyna Wydziałkowska. (AK, DJ)

Mnóstwo fotografii z tego szczególnego nabożeństwa do zobaczenia tutaj.

Uczta Agape

11 listopada 2022 r., w dzień dla większości wolny od pracy, miała miejsce uczta Agape.

Fotografie ze spotkania do objerzenia tutaj.

 

2022 VI-IX

Szkoła Chrystusa

Od jakiegoś czasu, raz  w miesiącu odbywają się spotkania w ramach tzw. Szkoły Chrystusa. Jest to studium podstaw wiary prowadzone przez pastora pomocniczego br. Sebastiana Kalinowskiego dla młodych w wierze chrześcijan. Dwa zdjęcia ze spotkań wiosną i latem 2022 r. można znaleźć tutaj.

Spotkanie braterskie

24 czerwca 2022 r. bracia zgromadzili się wyjątkowo nie w zborze, ale u br. Leszka Kowalika, który otworzył swój dom i ogród dla tego celu. Piękna słoneczna pogoda stanowiła dodatkowy atut do rozważań Słowa Bożego. Wieczór zakończył się małym co nieco przy grillu.

Fotografie z tego dnia znajdują się tutaj.

Obóz misyjny

W dniach 16-19 lipca w naszym zborze w Bydgoszczy odbył się obóz misyjny organizowany przez Word Of Life Polska, który polegał na ewangelizacji w naszym mieście. Przyjechało bardzo dużo młodych ludzi, którzy byli chętni i gotowi, aby głosić bydgoszczanom ewangelię. Pomimo upałów które były dosyć męczące, nie zniechęciliśmy się i  wspólnie działaliśmy. Na filmach ewangelizacyjnych, na które zapraszaliśmy, zjawiło się naprawdę dużo ludzi, którzy chętnie z nami rozmawiali. Wieczorem po całym dniu chodzenia spotykaliśmy się w kościele i dzieliliśmy się naszymi ciekawymi rozmowami, wtedy rzeczywiście można było poczuć działanie i obecność Boga. Po podliczeniu  ostatniego dnia, okazało się że podczas tych kilku dni ewangelię usłyszały 382 osoby – niesamowite! Spotkałam mnóstwo różnych ludzi, byli tacy co nie chcieli słuchać, ale jednak było też sporo tych, co z zainteresowaniem słuchali. Poznałam również mnóstwo wspaniałych osób po których widać że robią to z pasji i poświęcają się całkowicie w służbę. Ten obóz bardzo pomógł mi we wzroście duchowym i wiele mnie nauczył. Był to bardzo błogosławiony czas. Cudownie było spełniać misję, głosząc ewangelię ludziom i w dodatku widzieć jak robi to tyle młodych ludzi. (Justyna Wydziałkowska).

Zdjęcia wykonane przez Word of Life można znaleźć w naszej galerii tutaj.

Odeszli do Pana

18 lipca 2022 r. ziemską wędrówkę zakończył br. Mieczysław Szarafiniak (1952-2022). I chociaż wielu braci i sióstr ze zboru nie poznało go osobiście, to równocześnie duża grupa była ze zmarłym związana. Tym bardziej, że do zboru należało (i wciąż należy) kilkoro członków jego rodziny. Brat Mieczysław po perypetiach życiowych w ostatnich latach nawrócił się i przyjął chrzest wiary, dlatego mimo smutku który nam towarzyszy, mamy też nadzieję na spotkanie go ponownie po drugiej stronie wieczności. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w czwartkowe, upalne przedpołudnie na cmentarzu przy ul. Wiślanej. Licznie zgromadzeni członkowie rodziny, zboru oraz inni znajomi Brata (czy jego bliskich) towarzyszyli w jego ostatniej ziemskiej drodze. Słowem w kaplicy usłużył br. Dariusz Szymkowiak oraz muzycznie br. Cichoccy. Nad grobem z kolei rozważaniem podzielił się br. Daniel Cichocki, przypominając między innymi ufność męża Bożego, Joba, który stwierdził: „Lecz ja wiem, że Odkupiciel mój żyje i że jako ostatni nad prochem stanie!” (Job 19,25). Obyśmy wszyscy mogli potwierdzić te słowa w naszym życiu. (DJ)

Kilka fotografii z pożegnania brata tutaj.

Natomiast 23 sierpnia 2022 r. Pan odwołał naszego br. Piotra Małolepszego (1948-2022), w przeszłości członka naszego zboru i Rady Zboru. Pogrzeb odbył się w ostatnią sobotę sierpnia na cmentarzu w Białych Błotach.

Zdjęcia z tej uroczystości znajdują się tutaj.

 

 

Dzieciaki z Bożej Paki

Kolejne spotkanie z cyklu "Dzieciaki z Bożej paki" już za nami. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Były wspólne zabawy, śpiew, warsztaty, pokój zagadek, pyszne jedzenie przygotowane przez naszych gości z Ukrainy. Nie mogło zabraknąć też Słowa Bożego. Tym razem (24 września 2022 r.) dzieci wsłuchiwały się w historię Dawida i Goliata, która choć wydarzyła się bardzo dawno i dzisiaj jest aktualna. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego pełnego wrażeń dnia tutaj. (MP)

 

2022 I-V

W 01.2022 r. odeszła nasza umiłowana siostra Genowefa Muranty (1939-2022).

W 02.2022 r. odbyła się konferencja pt. „Biblia dzisiaj”, wraz z małą wystawą Biblii. Wykłady prowadził br. Jarosław Gaudek, pastor zboru KECh w Żninie.

Bracia zgromadzili się w 02.2022 r. oraz w 04.2022 r. (tym razem na roboczym spotkaniu). Siostry również zebrały się w 02.2022 r., 03.2022 r. i 04.2022 r.

W 04.2022 r. odbył się chrzest.

W 05.2022 r. miał miejsce zborowy wyjazd do Dąbek nad Bałtykiem.

 

Wydarzenia z lat: 2009-2019, 1948-2008

Kronika z lat 1948-2008

Wydarzenia z lat: 2020-2025 | 2009-2019
Wydarzenia z lat 1948-2008: 1948-1989 | 1990-2008
 

Kronika w trakcie uzupełniania.

 

1990–2008

17-21.03.1993 r. – zbór organizuje wraz z innymi społecznościami ewangelicznymi w mieście transmisje kampanii ewangelizacyjnej br. Billy'ego Grahama. Odbywają się one codziennie wieczorami w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego w Bydgoszczy i są otwarte dla wszystkich.

6.04.2003 r. – zbór zaczyna działać jako Kościół Ewangeliczny w RP, pastorem zboru zostaje br. Wojciech Muranty.

4.04.2004 r. – pastorem zboru zostaje br. Jan Tomczyk.

15.05.2005 r. – umiera seniorka s. Zofia Dębosz (ur. 21.04.1918 r.), wdowa po przełożonym zboru Tadeuszu Dęboszu.

17.10.2005 r. – w charakterze pastora zboru zaczyna działać br. Dariusz Perlikowski (jako pełniący obowiązki pastora).

15.01.2006 r. – zbór ponownie staje się jednostką Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w RP.
ok. 1.10.2006 r. – ukazuje się pierwszy numer bieżącej – i jednocześnie najdłuższej w historii zboru – edycji Biuletynu Informacyjnego, wydawanego do dziś.
5.11.2006 r. – uroczystość błogosławieństwa dzieci.

6-8.04.2007 r. – konferencja w Oćwiece z okazji 30-lecia istnienia Centrum Obozów Chrześcijańskich połączona z uroczystością chrztu.
7.10.2007 r. – wspólne nabożeństwo kościołów ewangelicznych w Bydgoszczy w Kinoteatrze „Adria” w ramach akcji „EwangeLICZNI razem”.
18-20.10.2007 r. – ewangelizacja z udziałem br. Davida Saundersa.

3.02.2008 r. – uroczystość chrztu.
3.05.2008 r. – majówka zborowa w Oćwiece.
31.07-3.08.2008 r. – konferencja połączona z uroczystością chrztu w Oćwiece.
28.08.2008 r. – umiera s. Wanda Trzop.
7.09.2008 r. – pastorem zboru ponownie zostaje br. Jan Tomczyk.
27-28.09.2008 r. – ewangelizacja z udziałem br. Davida Saundersa.
12.10.2008 r. – Święto Dziękczynienia.

 

1948–1989

1948 r. – powstanie powojennego wspólnego zboru ewangelicznego w Bydgoszczy zrzeszającego ewangelicznych chrześcijan oraz zielonoświątkowców, pracę organizuje br. Paweł Bajeński.

1950 r. – pierwszym przełożonym zboru zostaje br. Franciszek Trojanowicz.

1960 r. – przełożonym zboru zostaje br. Tadeusz Dębosz.

1974 r. – przełożonym zboru zostaje br. Jan Tomczyk.

1977 r. – nabycie działki w Oćwiece koło Żnina na Pałukach (tuż nad Jeziorem Oćwieckim) pod budowę ośrodka obozów chrześcijańskich.

16.04.1978 r. – otwarcie domu modlitwy przy ul. Czerwonego Krzyża 52 i wydzielenie zboru o charakterze niecharyzmatycznym w obecnym kształcie, który działa od tej pory jako II Zbór Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego w Bydgoszczy, jego pastorem pozostaje br. Jan Tomczyk. Równocześnie w poprzednim miejscu spotkań przy ul. Zduny kontynuuje spotkania społeczność zielonoświątkowa jako I Zbór Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego z własnym przełożonym.

22.04.1988 r. – w związku z rozwiązaniem Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego, zbór zaczyna działać jako jednostka Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan (który do Rejestru Kościołów został wpisany w 1990 r.).

24.06.1989 r. – umiera br. Tadeusz Dębosz (ur. 15.09.1913 r.), przełożony zboru w latach 1960-1974, również skarbnik zboru, członek Rady Kościoła ZKE.

5.11.1989 r. – otwarcie domu modlitwy przy ul. Czerwonego Krzyża 46 (aktualne miejsce).

 

Wydarzenia z lat: 2020-2023, 2009-2019
  1. Jesteś tutaj:  
  2. Strona główna
  3. Zbór
  4. Kronika
  5. Kronika

Menu strony

  • Strona główna
  • Aktualności
    • Nabożeństwa i spotkania
    • Kalendarz wydarzeń
    • Biuletyn informacyjny
    • Serwis zboru na Facebooku
    • Serwis zboru na Instagramie
  • Multimedia
    • Informacje o multimediach
    • Lista nagrań
    • Galeria
    • Kanał zboru na YouTube
  • Zbór
    • Kontakt, siedziba i konto zboru
    • Pastor, Rada, Starsi Zboru
    • Wykaz służb
    • Uchwały zboru
    • Historia zboru
    • Kronika
  • Wiara
    • Wyznanie wiary
    • Tłumaczenia
    • Teksty pieśni
    • Nauczanie/Teologia
  • KECh
    • Rozwinięcie nazwy
    • Historia kościoła
    • Statut
  • English

© Kościół Ewangelicznych Chrześcijan – Zbór w Bydgoszczy na Czerwonego Krzyża, 2023, Administracja: Daniel M. Jabłoński
„Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.” J 14,6b (Biblia Warszawska)